Мій рахунок
Перехід на сайт Адміністратора "АЦПО"

Особливості оподаткування активів НПФ

Недержавний пенсійних фонд має статус неприбуткової організації, отже не є платником податку на прибуток. Таким чином, доходи від інвестиційної діяльності з активами НПФ (дивіденди по акціях, відсотки від депозитів та облігацій, тощо) звільняються від оподаткування, що дозволяє розподіляти доходи фонду в повному обсязі між учасниками пропорційно сумі пенсійних внесків, а також реінвестувати ці кошти більш ефективно.

Пільги протягом періоду накопичення. Податкова знижка

У період накопичення вкладник-фізична особа має можливість скористатися податковою знижкою та повернути сплачений ПДФО (18%) з суми пенсійних внесків, сплачених на свою користь (п. 169.4.1. Податкового кодексу України) та користь своїх рідних (п. 166.3.5) за попередній рік.

Для отримання податкової знижки потрібно включити інформацію про такі внески до податкової декларації за рік, додавши до неї копії пенсійного контракту, платіжних документів та щорічної виписки з пенсійного рахунку.

Податкова знижка застосовується за умови, що сума щомісячних внесків не перевищує 2 270,00 грн. в місяць (розраховується як розмір щомісячного прожиткового мінімуму помножений на коефіцієнт 1,4). Для визначення річної суми даний показник перемножується на 12. Тобто, максимальний розмір внесків, з яких можна отримати податкову пільгу у 2021 році, складає 38 160 грн. Для 2020 ця сума складала – 35 280 грн.

Максимальний розмір внесків на користь членів сім'ї І ступеня споріднення (дітей, батьків, чоловіка, дружини), з яких можна отримати податкову пільгу, не можуть перевищувати 50% від 2 270 гривень, тобто 1 589 гривень (розраховується як розмір щомісячного прожиткового мінімуму помножений на коефіцієнт 1,4 та поділений на 0,5) на місяць або 19 068 грн в рік (для 2021 року). Для роботодавців, що здійснюють внески на користь своїх співробітників, існують окремі податкові пільги.

Оподаткування пенсійних виплат

В період виплат діють спеціальні умови оподаткування. НПФ здійснюють пенсійні виплати на визначений строк або одноразову пенсійну виплату в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на банківський рахунок, вказаний учасником. Податковим агентом виступає Адміністратор недержавного пенсійного фонду, тобто утримує та перераховує до бюджету податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з сум пенсійних виплат.

Умови оподаткування таких видів виплат відрізняються. Існують також певні груп учасників, що не сплачують податки.

 

 • Виплати на визначений строк

  60% від кожної виплати оподатковується ПДФО та військових збором (18+1,5%).

  Мінімальний термін виплат на визначений строк не може бути меншим за 10 років.

 • Одноразова пенсiйна виплата

  100% від суми виплати оподатковується ПДФО та військових збором (18+1,5%).

  Одноразова виплата при досягненні пенсійного віку можлива якщо сума накопичень не більше:

  • З 1 січня 2021 р.: 106 140 грн.
  • З 1 травня 2021 р.: 111 240 грн.
  • З 1 грудня 2021 р: 116 040 грн.
 • Звільнені від податків

  • учасник старший 70 років;
  • учасник-інвалід І групи;
  • спадкоємець учасника (I ступінь спорідненості).

З`явилось питання?

Invalid Input
Invalid Input