Мій рахунок
Перехід на сайт Адміністратора "АЦПО"

"Ринок готовий для пенсійної реформи. Але немає політичної волі"

Генеральний директор ОТП Капітал Григорій Овчаренко про перспективи запуску пенсійної реформи, вартості інвестфондів, і конкуренції на ринку ІС.

Григорій Овчаренко

На цьому тижні ОТП Капітал завершив операцію з придбання пенсійного фонду УкрсоцФонд у КУА Укрсоц-нерухомість, яка входить до складу групи UniCredit. В інтерв'ю ЛІГА.net Овчаренко розповів, чому компанія вирішила розширюватися в період кризи, скільки коштують активи на напівживому українському ринку ІСІ, чи готовий ринок до пенсійної реформи і що гальмує її реалізацію.

ОTП Капітал завершив операцію з придбання пенсійного фонду УкрсоцФонд. У скільки вам обійшовся цей актив?

Конкретну цифру назвати ми не можемо. При хорошій якості портфеля і клієнтської бази, подібні угоди можуть бути оцінені на рівні 10-15% від загальної вартості активів фонду (ВЧА) (ВЧА УкрсоцФонд на момент злиття склала 14,03 млн грн - ред). Ми завершили процес приєднання УкрсоцФонд до відкритого пенсійного фонду ОТП Пенсія. За рахунок цього активи нашого фонду зросли на 26%, а клієнтська база на 189%.

Зараз гарна нагода для покупки фондів або навіть цілих компаній з управління активами? Чи є зараз пропозиції з продажу компаній з управління активами?

Є, і досить багато.

Що продається?

Зараз може бути продано все. Але залишається питання оцінки і бажання сторін. Ще три роки тому очікування власників були набагато вищими, і це ускладнювало діалог між покупцем і продавцем. Зараз набагато простіше знаходити спільну мову. Тому що продавців багато, але покупців мало. Є тільки внутрішній попит.

А хто покупець, тільки ви і компанія ICU (ICU купила КУА Трійка-Діалог Україна влітку минулого року – ред.)?

Не тільки. Якщо ми говоримо про ринок недержавного пенсійного забезпечення, для нас цей ринок цікавий. Але ми не розглядаємо екстенсивне зростання як основу нашого розвитку. В даному випадку ми говоримо, що є об'єкти для нашого потенційного інтересу. Нам цікава клієнтська база. Наприклад, у фонду УкрсоцФонд більш 18 600 клієнтів. З точки зору клієнтської бази, їх очікувань, структури активів, це явно цікавий об'єкт для злиття. Тому що у нас однакові стандарти, у нас однакові підходи.

Як змінилася ціна на пенсійні фонди? Який зараз мультиплікатор?

При оцінці вартості фонду мультиплікатор застосовується найчастіше до активів. Він зараз в діапазоні 5-15%.

На чому зараз заробляють пенсійні та інвестиційні фонди? В Україні практично немає фондового ринку і інструментів.

Дозволю собі не погодитися. Інструментів багато. Але вони мають обмежену можливість застосування, якщо ми говоримо про пенсійні фонди. Пенсійні активи можуть розміщуватися в обмежених класах активів і обмежених інструментах. Наприклад, похідні цінні папери не можуть бути придбані в активи пенсійних фондів.

Нове законодавство по інвестиційним фондам (ІСІ) дозволяє роботу з деривативами, наприклад, це ф'ючерс на індекс.

Новий закон?

Так. Але новий проект закону про ІСІ досить довго ходив по колу розробки та внесення в нього змін.

Тому якщо говорити про пенсійні активи, то ми досить консервативні. Ми працюємо в основному з трьома активами. Перш за все, це депозити. В основному, ми працюємо з банками з іноземним капіталом і державними банками.

Ви можете назвати банки?

Державні банки відомі - це Укргазбанк, Укрексімбанк і Ощадбанк. Якщо говорити про банки з іноземним капіталом - це ОТП Банк, UniCredit Bank і УкрСиббанк.

З UniCredit ви продовжуєте працювати, незважаючи на те, що їх купує Альфа-Груп?

Ми не змінювали своїх лімітів по UniCredit. Ми не бачили погіршення фінансового стану і в цілому ми не бачимо поки ніяких ризиків, пов'язаних зі злиттям.

Ви говорили, що ви використовуєте три інструменти. Які ще два, крім депозитів?

Другий - це облігації внутрішньої держпозики. В силу високих очікувань девальвації в минулому році для нас найбільш цікавими були облігації внутрішньої держпозики, які були номіновані у валюті. Ми також розглядали і державні єврооблігації, які були заведені в українську депозитарну систему. На жаль, операцій з купівлі єврооблігацій на ринку небагато, але вони є. Але з огляду на те, що в минулому році здійснювалася реструктуризація, ми не могли і не хотіли купувати їх до моменту закінчення реструктуризації.

Ну і останній актив - це корпоративні облігації. На жаль, ми практично не працюємо з корпоративними облігаціями. Але облігації, емітовані фінансовим сектором, тобто, в першу чергу мова йде про банки, ми досить активно купуємо. Бо зазвичай при порівнянних ризиках з точки зору банку, їх прибутковість вище.

А ринок акцій?

Ми дуже консервативно дивимося і на ринок акцій. Тому у нас в портфелях від 1% до 5% акцій. І знову ж таки через виключення з лістингу бірж більшості компаній, в переліку компаній, які ми ще розглядаємо, потенційно цікавими залишаються всього три. Це МоторСіч, Центренерго та Укрнафта.

Ви створювали пенсійний фонд і набували УкрсоцФонд під пенсійну реформу? Наприклад, компанія ICU набувала компанію Трійка Діалог, розраховуючи на це.

Ні. Ми були одними з тих, хто до сьогоднішнього дня не розглядає пенсійну реформу як основу розвитку бізнесу.

Багато компаній і на етапі створення бізнесу, інвестували досить великі кошти в очікуванні реформи і того, що це принесе певні дивіденди. На мою думку, не можна розглядати структурні зміни як основу для розвитку бізнесу.

Якщо ми будемо кращими на ринку, все одно люди до нас прийдуть. І буде ця реформа чи не буде, відповідно, ми будемо все одно на цьому ринку пожинати плоди і отримувати дивіденди. Усе. Крапка.

Більшість з тих, хто розраховував на те, що станеться реформа, вже закрилися. Розраховуємо ми на те, що реформа буде в 2017? Ні. Розраховуємо ми на те, що реформа буде в 2018? Можливо. Чи буде це для нас позитивною подією - однозначно буде. Але якщо ми будемо розраховувати тільки на це, це буде не бізнес.

Що зараз робить уряд для того, щоб наблизити цю реформу? Що зроблено для того, щоб втілити її в життя?

Зроблено багато. Ми знаємо про те, що був розроблений законопроект, узгоджений з профільними комітетами. Взяли участь досить багато фахівців з ринку. Був проаналізований міжнародний досвід. З урахуванням всіх інтересів була розроблена компромісна модель. Одним з компромісів було створення накопичувального проміжного фонду, який би діяв протягом перехідного періоду.

Як ви ставитеся до перспективи створення державного Накопичувального пенсійного фонду? Чи не стане це ще однієї годівницею для держави?

Особисто я ставлюся до цього скоріше негативно. Тому що в європейській практиці відсутня така модель. Хоча вона існує в Болівії, Сінгапурі...

З іншого боку, на сьогоднішній день активи всіх недержавних пенсійних фондів становлять всього 2 млрд. грн. Протягом першого року після запуску реформи в накопичувальний пенсійний фонд має надійти близько 5 млрд. грн. Відповідно, це може створити певні ризики, які можуть бути мінімізовані при створенні державного накопичувального фонду.

Чи вважаєте ви, що інфраструктура ринку вже готова, щоб запускати пенсійне накопичення?

Так, я вважаю, що ринок в повній мірі готовий до того, щоб ця реформа була реалізована вже завтра. Насправді, немає нічого, що б її стримувало. Її стримують побоювання. І побоювання ці зовсім іншого характеру. Вони пов'язані з бюджетом. Перерозподіл пенсійних коштів між державним пенсійним фондом, накопичувальною складовою, призведе до збільшення, наприклад, дефіциту бюджету ПФУ протягом короткострокового періоду.Але потім це все нівелюється збільшенням дохідної складової накопичувального пенсійного фонду. Але протягом першого року, двох, трьох збільшується дефіцит бюджету. Це створює питання, які будуть компенсатори, механізми покриття цього дефіциту протягом першого періоду.

Глобальні інфраструктурні рішення несуть політичні ризики для того, хто їх приймає.

Але все ж, як можна говорити, що наш ринок готовий до реформи, якщо у нас на ринку торгуються тільки ОВДП. Усі пенсійні фонди підуть, куплять ОВДП і все?

Ми говоримо, що сьогоднішній ринок дає нам можливість вкладати в чотири категорії активів. Ці категорії активів присутні на ринку. Для запуску недержавного пенсійного забезпечення цього достатньо.

Навпаки, те, що ринок акцій не розвинений в повній мірі, може бути і плюсом. Це позбавляє від певного рівня ризику. Якби на сьогоднішній день був розвинений фондовий ринок, це створило б основу для інвестування і в більш ризиковані інструменти.

Але завжди виникає питання, що первинне: інструмент (продукт) чи попит на нього? Яйце чи курка. Якщо ми говоримо про наявність інструментарію, базової інфраструктури, учасників, рівня професіоналізму - все це є. І все це було і рік, і два тому.

І чому все-таки не запускають реформу?

Не запускається вона бо відсутня певна політична воля.

Як ви вважаєте, що потрібно зараз зробити для того, щоб наш фондовий ринок працював? Аналітики кажуть, що запустити ринок може приватизація або пенсійна реформа.

Моя думка була і залишається, що запуск пенсійної реформи дозволяє вирішити всі ці проблеми або більшу частину з них. У Верховну Раду вносився законопроект, який був попередньо узгоджений з профільними комітетами, і був винесений в зал на голосування, але не був проголосований.

А буде він колись проголосований?

Ми сподіваємося. На це питання може відповісти Президент, Голова адміністрації або Прем'єр-міністр. Я - ні.

Зараз я можу говорити про те, що ринок готовий. Ми вважаємо, що це важливо, необхідно, незважаючи на безліч думок - як позитивних, так і негативних. Відповідно, чим далі відтягувати старт пенсійної реформи, тим більше буде дефіцит пенсійного фонду, тим більше буде структурних проблем, в тому числі і фондового ринку.

А як щодо приватизації?

Приватизація, на жаль, не є стимулом розвитку нашого фондового ринку. Три нових емітента, або два нових емітента, або 15 нових емітентів - не створять стимул для розвитку фондового ринку.

Тому що у нас проблема в тому, що ринок побудований на іншій моделі. Знову ж, у нас інші стандарти корпоративної культури. І це залишає відбиток на його розвитку.

На мою думку, тільки пенсійна реформа дасть поштовх розвитку фондового ринку.

З ким ви зараз конкуруєте на ринку?

Якщо чесно, я взагалі не відчуваю конкуренції. Я ж теж задаю питання колегам: що ви робите? Як у вас справи? У відповідь чую: все погано, ми нічого не робимо.

Кого ми помічаємо на ринку? Досить активною минулого року була компанія "Інвестиційний капітал України" (ICU). Наприклад, ми звернули увагу на те, що вони ніколи не були активні в області недержавного пенсійного забезпечення, проте теж направили свій погляд на цей ринок. Вони купили "Трійка Діалог Україна".

На жаль, те, що відбувається в Україні, накладає відбиток і на розвиток нашого бізнесу. Але це відбувається не в перший раз і криза змінюється розвитком і ростом фондового ринку. Нам залишається показувати приклад для інших і сподіватися на швидке одужання української економіки.

Тетяна Писана

ЛIГАБiзнесIнформ 

Поділитися в:

Архів новин

З`явилось питання?

Invalid Input
Invalid Input