Мій рахунок
Перехід на сайт Адміністратора "АЦПО"

In Dollar We Trust: про пенсійне накопичення в валюті

Колонка Дишлового Віталія, керівника Департаменту з питань маркетингу та продажів «ОТП Капітал», члена Ради пенсійного фонду «ОТП Пенсія» та «ФріФлайт».

In Dollar We Trust: про пенсійне накопичення в валюті

Одним з основних бізнесів «ОТП Капітал» є управління активами недержавних пенсійних фондів, тобто ми займаємося інвестуванням пенсійних заощаджень. До того ж, ми є засновником одного з найбільших в Україні пенсійних фондів - «ОТП Пенсія». В грудні 2018 року цьому фонду виповнилося вже 10 років. За цей час учасниками фонду стали 43 200 людей, що зберігають в «ОТП Пенсія» понад 139,2 млн. грн. пенсійних заощаджень. Тільки за підсумками 2018 року у фонд надійшло 15,3 млн. грн. внесків та було виплачено 2,7 млн. пенсій. В цілому в минулому році активи фонду зросли на 22%. До того ж ми встановили новий рекорд – 8 200 нових клієнтів або 25% росту клієнтської бази у 2018 році!

27 03

Але гарні показники – не причина «почивати на лаврах». Навіть в «ОТП Банку», що далекоглядно навчає клієнтів накопиченню та є єдиним в Україні європейським банком, що пропонує пенсійні фонди, пенсійне забезпечення все ще не стало дійсно масовим продуктом. Звісно, ми робимо все, щоб наші клієнти були попереду та переймали найкращі міжнародні практики. Але що відбувається на потенційному ринку, в цілому в Україні? Дослідження Агентства США з міжнародного розвитку USAID в Україні показало, що про майбутню пенсію замислюються в кращому випадку 47% людей працездатного віку. При цьому тільки 20% роблять якісь заходи, щоб забезпечити собі гідне існування в старості. Головна перепона – стереотипне мислення: піклуватися про пенсії – обов'язок держави, від людини нічого не залежить, щоб ти не робив – все одно будеш отримувати мало. Це міцно укоренилося в головах українців. На питання дослідження «Хто повинен піклуватися про гідну старість» 67% людей відповіли – держава. Неймовірно, але при цьому 68% вважають, що в будь-якому разі не отримають гідної пенсії. Такий собі український національний фаталізм.

Одна з причин такого фаталізму та низького рівня довгострокових заощаджень – дуже низький рівень довіри до фінансових інституцій та відсутність впевненості в майбутньому. Як ми на це відповідаємо? Довіряємо долару і в доларі відкладаємо. Девальвація 2014-2015 років тільки зміцнила цю віру. І якщо одним з девізів США, який надрукований на доларах, є «In God We Trust» («В Бога Віримо»), то фінансовим девізом українців можна сміливо робити «In Dollar We Trust».

27 03 01

Незважаючи на те, що останні 3 роки девальвація гривні була несуттєвою, а інструменти в гривні були ефективніші, переконати клієнтів у тому, що відкладати можна, а інколи і потрібно, в гривні все ще важко. Тому ми вирішили дати їм той інструмент, який вони хочуть – недержавний пенсійний фонд «ФріФлайт», активи якого будуть прив’язані до іноземної валюти. Як це працює? Внески у фонд можна робити тільки в гривні, але одразу після надходження коштів у фонд, вони інвестуються виключно у валютні активи для захисту від девальвації. І всі ці активи щодня переоцінюються за поточним курсом НБУ. Таким чином, учасник отримує дві дохідності – валютну (біля 2-4% річних) та «девальваційну», у разі зростання валютного курсу. Що стосується «ОТП Пенсія», то фонд залишається нашим флагманом і продовжує використовувати всі наявні інструменти для досягнення найкращої дохідності, у тому числі інколи і валюту в очікуванні девальвації. Для нас, як для керуючої компанії, розмаїття інструментів в «ОТП Пенсія» більш захопливе, ніж відносно пасивне вкладання у валюту у «ФріФлайті», але ми бачимо високий попит на валютну стратегію і нам буде дуже цікаво запропонувати клієнтам пенсійний фонд виключно з валютною стратегією. До того ж, ми маємо серйозний досвід – подібну стратегію ми вже 6 років успішно відпрацювали з нашим інвестиційним фондом «ОТП Валютний».

In Dollar We Trust: про пенсійне накопичення в валюті

Отже, з 2019 року ми маємо два пенсійних фонди з різними стратегіями, що вдвічі збільшує наш арсенал у боротьбі з хибними та шкідливими стереотипами про те, що саме держава має потурбуватися про пенсію та про те, що в Україні неможливо відкладати гроші на довгий термін. Наша мета – переконати клієнтів прийняти відповідальність за свою пенсію на себе, почати накопичувати з однією або обома пенсійними стратегіями та впевнено дивитися у майбутнє. Це непростий шлях, але дорогу здолає той, хто йде.

 

Поділитися в:

З`явилось питання?

Invalid Input
Invalid Input